Diego Costa pa asnjë diskutim është futbollisti kryesor i Chelsea këtë edicion sepse me golat e tij skuadra londineze është bindshëm në krye të Premier League dhe me 90% edhe kampion i ri. Për disa ditë ai dhe trajneri italian Antonio Conte kishin një mosmarrëveshje e cila gati e çoi reprezentuesin spanjoll në Kinë.

Situata kishte shkuar aq larg saqë edhe tifozët e Chelsea nisën të shkruanin kundër Costas. Dhe, në ndeshjen kampionale kundër Hull City i cili në fund i takoi vendasve 2:0, Diego Costa e shënoi golin e parë dhe festa e tij iritoi tifozët pasi ata u shan nga Costa.

Me këtë gol ai arriti në kuotën e 51 golave në Premier League në paraqitjen e tij të 100-të, jubilare.

Artikulli paraprakÇmendën sheikët e PSG-së: Kluivert urdhërohet të shikojë situatën e tre sulmuesëve nga Premier League
Artikulli tjetërMerkato dimërore, ja të gjitha lëvizjet në Vala Superligë