Me pesë golat e shënuar ndërmjet Pescara-Roma (1:4) që mbylli xhiron e 33-të, në Serie A, u arrit një rekord fenomenal që nuk ishte thyer apo barazuar që 24 vite.
Në fakt, prej se kampionati italian numëron 20 skuadra asnjëherë nuk ishin shënuar një numër kaq i madh golash. Rekordi i fundit ishte nga edicioni 2014/15 kur në xhiron e fundit ishin shënuar 47 gola, ndërsa është barazuar rekordi i edicionit 1992/93 kur në xhiron e pestë ishin shënuar 48 gola. Njëherësh në këtë edicion në asnjë ligë tjetër evropiane për një xhiro nuk ishin shënuar një numër kaq i madh golash.

Artikulli paraprakMessi i shënoi Realit në sekondat e fundit, komentatori i ndeshjes në “Qiellin e Shtatë” nga gëzimi [VIDEO]
Artikulli tjetërKy në mes më i mirë se Messi dhe Ronaldo