Futbollistët e Senegalit janë të parët që siguruan çerekfinalen në Kupën e Afrikës pasi shënuan fitore ndaj Zimbabves me rezultat 2:0.

Golat për senegalezët që janë edhe favoritët kryesor për trofe i shëuan anëtari i Liverpoolit Sadio Mane dhe Henri Saivet. Senegali kishte aq shumë raste në këtë ndeshje sa që rezultati ka mundur të jetë dyshifror.

Në ndeshjen e zhvilluar më herët Tunisi mposhti 2:1 Algjerinë që ishte befasia e madhe pasi këta të fundit ihsin ndër favoritët e këtij turneu atraktiv. Pas kësaj humbje Algjeria ka vetëm një pikë dhe shumë vështirë do t’ia dalin që të depërtojnë tutje.

Artikulli paraprakInter pas numrit 10 të Real Madridit
Artikulli tjetërMendoni se besnikëria në futboll ka vdekur? Trajneri i Sporting Gijon shkarkohet dhe refuzon 4 mln euro kompensim