Germany's midfielder Bastian Schweinsteiger is thrown in the air by his team-mates after the football friendly match between Germany and Finland, his last game for his country, in Monchengladbach, western Germany on on August 31, 2016. / AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ

Bastian Schweinsteinger ka zhvilluar ndeshjen e tij të fundit në karrierë për përfaqësuesen e Gjermanisë. Në Borussia Park në Moenchengladbach, ishte paraqitja e fundit e dikur mesfushorëve më të mirë në Evropë, dhe si e tillë ishte e vështirë për ish legjendën e Bayern Munchen, pasi ai me lotë në sy u përshëndet nga fanella e “panzerëve” dhe bashkëlojtarëve të tij. Ai luajti për 69 minuta kur e ftoi përzgjedhësi Joachim Loë të zëvendësohet dhe ai ishte momenti kur të gjithë në stadium u ngritën në këmbë dhe përshëndetën me duartrokitje ish numrin 7.

Basti ka zhvilluar 121 ndeshje, më pak vetëm lojtarëve si Matthaus, Klose dhe Podolski.

Gjermania fitoi me rezultat 2-0 ndaj Finladës me golat e Meyer dhe Ozil, kundërshtarin e parë të Kosovës në kualfikimet për botërorin e vitit 2018.

Germany's midfielder Bastian Schweinsteiger reacts during the ceremony marking his last match for his country prior to the football friendly match between Germany and Finland in Monchengladbach, western Germany on on August 31, 2016.  / AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ
Germany’s midfielder Bastian Schweinsteiger reacts during the ceremony marking his last match for his country prior to the football friendly match between Germany and Finland in Monchengladbach, western Germany on on August 31, 2016.
/ AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ
Artikulli paraprakChelsea prezanton blerjen që i kushtoi plot 27 milion euro
Artikulli tjetërDe Biasi guxon të ndryshojë, Ja vlerësimet për skuadrën pas ndeshjës me Marokun