Ndeshja e parë e xhiros së katër në Serie A, ndërmjet Sampdoria dhe Milanos nuk ishte shumë e bukur për sy, sa e fortë teknikisht dhe taktikisht, siç ndodh gjithmonë në Itali pasi ky system i lojës gati është i përkryer.

Të dyja skuadrat ishin të organizuara shumë mirë në fazën e mbrojtjes, edhe pse vendasit e humbën ndeshjen fal gabimit të madh të qendërmbrojtësit slloven Milan Skriniar.

Por, pati edhe momente diskutabile të cilat kanë mundur të ndryshojnë rrjedhën e lojës, e sidomos për vendasit të cilët janë ankuar me të drejtë për golin e anuluar nga uruguaiani Lucas Torreira. Edhe në foto po shihet se kapiteni i rosonerëve Ricardo Montolivo ishte vonuar të largohet nga pozicioni i tij, por goli është anuluar për “offside”.

Është interesant të përmendet fakti se gati askush nuk u ankua në momentin kur ndodhi kjo, pasi ngjarja ishte shumë e shpejtë, por pas provave televizive u pa që këtu Samdoria është dëmtuar nga gjyqtari anësor.

Nga ana tjetër Milan është dëmtuar pak më vonë kur në zonë ndalet me faull Giacomo Bonaventura nga mbrojtësi portugez Pedro Pereira, dhe sipas të gjithëve ishte penallti klasike.

Artikulli paraprakPSG deklasoi në udhëtim Caen, Cavani 4x
Artikulli tjetërConte: Nuk ështe disfata ime!