Përfaqësuesja e Gjermanisë është pritur  në Frankfurt, pas triumfit në finale e Kampionatit Botëror, duke e fituar për here të parë në histori të artën .

Në qendër të qytetit  ishin mbledhur rreth 1000 persona në festimin e Kupës së Botës  për basketbollistët gjermanë, që është shumë pak për një sukses kaq të madh. Të gjithë lojtarët ishin të veshur me bluza të zeza me shkrimin “World Champions 2023” dhe MVP i garës, Dennis Schröder, u prit me gëzimin më të madh, përcjell Korneri.net

Kujtojmë, ekipi gjerman i basketbollit fitoi titullin kampion bote për herë të parë në histori, duke mposhtur kombëtaren e Serbisë me rezultatin 83:77 në finalen e së dielës në Manila. Ishte e vetmja skuadër në turne që e përfundoi garën pa humbje. /Korneri.net

Artikulli paraprakSigal Prishtina dhe Trepça kanë kaluar në gjysmëfinale të Superkupës së Kosovës në basketboll
Artikulli tjetërKështu pritet të luhet në derbi, Inter pa mungesa, Milan po