Bordi përgjegjës për rregullat e futbollit (IFAB) prezantoi ndryshime në rregullat e futbollit që janë të vlefshme nga 1 korriku, pra për sezonin 2023/2024. Ky eshte lajm.

Reagimi për golin nga finalja e Botërorit

Ndryshimi i rregullit të parë është në fakt një reagim ndaj ngjarjes nga finalja e Kupës së Botës në Katar, në të cilën Argjentina mundi Francën pas një shkëmbimi zjarri. Në minutën e 108-të, Lionel Messi shënoi për epërsi 3:2 dhe në atë moment dy lojtarë rezervë argjentinas hynë në fushë duke u ngrohur pranë vijës së lojës. Gjyqtari Szymon Marciniak duhej ta anulonte golin, sepse rregullat thonin qartë se goli nuk vlen nëse skuadra ka shumë lojtarë në fushë gjatë lojës, siç ishte rasti këtu.

Por tani e tutje, rregulli është që goli do të anulohet vetëm nëse ndonjë person i paautorizuar (lojtar nga pankina, trajner, staf, tifoz…) ndikon drejtpërdrejt ose ndërhyn në golin e shënuar. Nëse kjo ndodh, gjyqtari do të vazhdojë lojën duke e hedhur topin në vendin ku ndodhej personi i paautorizuar.

Kompensimi për kohën e humbur gjatë festimit të golit

Në Kupën e Botës në Katar, gjyqtarët i zgjatën ndeshjet me dhjetë ose më shumë minuta, gjë që nuk ishte rasti deri në atë garë. FIFA dëshiron sa më shumë lojëra të pastra në ndeshje, kështu që gjyqtarët tani do të duhet të kompensojnë më saktë kohën e humbur gjatë festimeve të golave.

Rregulli i pozicionit jashtë loje

IFAB ka sqaruar rregullin e pozitës jashtë loje dhe ndryshimin midis një pasimi të qëllimshëm dhe kur ai devijohet te një lojtar në një pozicion jashtë loje. Nuk do të referohet offside nëse një mbrojtës e drejton qëllimisht topin te një sulmues që ishte në një pozicion të paligjshëm. Sidoqoftë, nëse mbrojtësi e ridrejton topin te sulmuesi në përpjekje për të ndaluar, atëherë do të gjykohet pozitë jashtë loje.

Synimi konsiderohet kur një lojtar ka kontroll të plotë të topit dhe përpiqet t’ia kalojë topin një shoku të skuadrës, kur ai përpiqet të zotërojë topin dhe kur përpiqet të godasë topin (me kokë ose këmbë). Nuk ka rëndësi nëse një nga këto veprime ishte i pasuksesshëm.

Sjellja e portierëve gjatë goditjeve të penalltisë dhe rregulla të tjera

Portieri i Argjentinës, Emiliano Martinez, ka provokuar futbollistët francezë gjatë gjuajtjes së penalltive në finalen e Kupës së Botës. IFAB tani ka prezantuar se portierët nuk mund ta bëjnë më këtë, por duhet të presin në vijë, midis dy shtyllave, për goditjen e interpretuesit.

Nga rregullat e tjera… Fillimisht, IFAB shpjegoi se si ndihmës gjyqtarët rezervë tani do të mund ta ndihmojnë gjyqtarin në marrjen e vendimeve, ndërsa deri më tani ata prisnin vetëm si zëvendësues të gjyqtarave në fushë. Së dyti, nëse dikush në stol bën ndonjë shkelje dhe gjyqtari nuk mund të përcaktojë se kush është, do t’i jepet një karton i verdhë ose i kuq trajnerit. /Korneri.net

Artikulli paraprakEndi Gashi dhe Orges Maliqi, dy mesfushorët që shkëlqyen në Ohër
Artikulli tjetërKa arrestime në basketbollin kosovarë, pas trukimeve shkaku i gjyqtarit dhe trajnerit