Një e arritur e madhe në karrierë për sulmuesin anglez Wayne Rooney.

I rikthyeri te Everton as 13 viteve të kaluara te Manchester United, repreznetuesi anglez Rooney ishte golashënus edhe në ndeshjen e fundit të xhiros së dytë në Premier League, Man.City-Everton që përfundoi pa fitues 1:1, shkruan Korneri.net.

Por ky gol i Rooney ishte jubilar dhe shumë i vlefshëm pasi ai për herë të 200 shënoi gol në elitën e futbollit anglez. Ai e nisi karrierën pikërisht te klubi nga Goodison Park ku gjatë edicioneve 2002-2004 kishte shënuar 15 gola, port e Man.United për 13 vite shënoi 183 gola duke arritur në kuotën e 198 golave të total.
Rooney realizoi gol në ndeshjen e parë kampionale dhe atë të vetmin ndaj Stoke City, kurse golin historic në Etihad Stadium.
Mirëpo, ende shumë para tij është i famshmi Alan Shearer i cili ka shënuar 260 gola në premier League, apo 60 më shumë se Rooney. /Korneri.net

Artikulli paraprakRooney e ndal Man City-n në “Ethiad”
Artikulli tjetërPSG çmendet tërësisht! Ofertë e madhe për Mbappe dhe Fabinho