Ndeshjet e xhiros së tretë të fazës së  grupet në Ligën e Kampionëve karakterizohen nga përballje interesante, që nga rekordi potencial i Cristiano Ronaldos, rikthimi në shtëpi i Pep Guardiolas, apo rreziqet e Bayern Munchen. Ndeshja  kryesore do të jetë ajo në “Camp Nou” ndërmjet  Barcelonës dhe Manchester City.

Pas disa viteve Pep Guardiola rikthehet në Camp Nou si kundërshtar, aty ku për shumë vite i kalojë si futbollist dhe trajner, duke fituar gjithçka, por këtë herë kërkon fitoren me skuadrën e tij e cila udhëheqet nga Kun Aguerro, futbollisti që gjithmonë është pëlqyer nga blaugranët.

Cristiano Ronaldo ndjek golin numër 100 në Champions League dhe këtë objektiv ia bën më të lehtë një kundërshtar modest në pretendime, si Legia. Për momentin portugezi ndodhet në kuotën 96, por nuk përjashtohet një shpërthim potencial ndaj polakëve. 4 gola janë shumë për një ndeshje të vetme, por kur Cristiano ndjek një objektiv personal, e bën ndoshta me më tepër motivim sesa në diskutimin e fanelës.

Juventus do të luajë në Francë ndaj  Lyon, një ndeshje ku trajneri Allegri do të lërë pushim disa titullarë, ndërsa Leicester City do të luajë në Danimarkë ndaj Kopenhagen me surprizën e grupit që pret ekipin e Ranierit. Për Foxes, ecuria pozitive europiane është në kontrast me Premier Ligën.

Artikulli paraprakDuel i ashpër Milan – Juventus për një ish-rossoner
Artikulli tjetërZyrtare: Mascherano deri në vitin 2019 te Barcelona