Dy të kuq, traversë, dëmtim dhe shumë tension në Roma-Fiorentina, sfidë që përfundoi në barazim 1-1. Skuadra e Jose Mourinhos e nisi shumë mirë, teksa kaloi në avantazh në minutën e pestë me anë të Romelu Lukakut.

Sulmuesi belg shfrytëzoi një asist të Paulo Dybala, i cili në minutën e 25’ u detyrua të largohej nga fusha i dëmtuar. Fiorentina e filloi më mirë pjesën e dytë dhe iu afrua barazimit me anë të Jack Bonaventurës, i cili u ndal nga traversa.

Nicola Zaleëski la Romën me një lojtar më pak në minutën e 64’, teksa dy minuta më pas argjentinasi Lucas Martinez Quarta barazoi me kokë. Në fund u ndëshkua me karton të kuq edhe Romelu Lukaku (87’), i pari në karrierë.

Portugezi Rui Patricio mbajti në lojë verdhekuqtë me pritjet e tij, ndërkohë që ngulmimi i skuadrës nga Firence nuk solli përmbysjen e madhe. Në fund barazim, rezultat që gëzoi më shumë Romën.

Artikulli paraprakFeronikeli më i mirë se Dukagjini
Artikulli tjetërEmocione e spektakël, Girona i jep leksion futbolli Barçës, ngjitet në krye