Ka më shumë se pesë vite që gjyqtarët evropian masakrojnë skuadrat italiane në garat evropiane. Dikujt nuk i pëlqejnë të jenë fare në Evropë, dhe për këtë arsye përveç shortit të “kurdisur” e deri te referimet skandaloze e vazhduan edhe sivjet.

Në fakt, Roma ia bëri vetës në pjesën e parë kur Daniele De Rossi pranë rezultat 0-1 me goline  Felipe nga bndërprerja, u dnëshkua direkt me karton të kuq pasi bëri ndërhyrje të ashpër dhe atë afër zonës kundërshtare, por kartoni i dytë i kuq direkt për Emerson ishte vendimi katastrofal i gjyqtarit i cili në dy tri raste të tjera gjatë ndeshjes nuk dha faulle për Romën.

Ku i shtohet edhe kartoni i kuq i Vermaelen në ndeshjen e parë në Dragao, çdo koment është i tepërt dhe tendencat janë të qarta.

Për fund Porto fitoi 0-3. Rezultatet tjera janë këto: H. Beer Sheva –Celtic 2-0, Monaco –Villarrel 1-0, Legia – Dundalg 1-1, Plzen – Ludogorets 2-2.

Artikulli paraprakLajmi i fundit: Kosova luajti baraz me Petrolina AEK
Artikulli tjetërEFL Cup: Liverpool dhe Chelsea kalojnë tutje