Intervista dhe gabimi i mëvonshëm në penalltinë e mohuar ndaj Bologna do të jetë tema kryesore e takimit të ardhshëm të gjyqterëve.

Ishte premtuar nga emëruesi (kryetari i shoqatës së gjyqtarëve) Gianluca Rocchi dhe kështu do të jetë. Audioja mes gjyqtarit  Di Bello dhe VAR apo gjyqtarit Fourneau për penalltinë tashmë të famshme të mohuar ndaj Bologna në ndeshjen e së dielës së kaluar kundër Juves do të jetë tema kryesore e konferencës më 1 shtator në Coverciano, në të cilën gjyqtarët do të bëjnë një bilanc të dy xhirove të para të Serie A, përcjell Korneri.net

Sipas La Repubblica, në fakt do të bëhet publike biseda mes të dyve pas ndërhyrjes së Iling-Junior në këmbëshpejtin Ndoye pak hapa larg vijës së portës. Dështimi për të thirrur VAR, pas vlerësimit të gabuar të Di Bello në fushë, u konsiderua nga gjyqtarët kryesorë si një “gabim i dukshëm” i cili sigurisht do të çojë në ndalimin (dënimin) e gjyqtarit kryesorë të ndeshjes dhe ndihmësit të tij si dhe ata të dhomës  VAR .

Ndërsa pret që FIGC të mbyllë marrëveshjen për audion në Dazn, Gianluca Rocchi ka të drejtë të përdorë audion për qëllime edukative, domethënë të shpjegojë në detaje çdo gabim dhe arsyen pse ato janë kryer. Ndaj e premtja duhet të jetë radha e gabimit drastik në Juventus Stadium,  që padyshim ishte episodi kryesor dhe më i inkriminuar (por jo i vetmi…) i xhiros së dytë të kampionatit. /Korneri.net

Artikulli paraprakAtletico Madrid shënoi fitoren më të lartë në histori në udhëtim
Artikulli tjetërFilluan ekzaminimet mjekësore të Lindstrom