Spanja me plot meritë ka depërtuar në gjysmëfinale të Lojërave Olimpike Rio 2016, pas fitores së thellë ndaj Francës me rezultat 92:67. bilanci i francezëve me spanjollët si në ndeshjet zyrtare ashtu edhe në ato miqësore vazhdon të jetë i mjerushëm me vetëm dy fitore në 15 ndeshje, andaj as këtë herë nuk kanë mundur të presin më shumë se një humbje e cila ishte e turpshme për francezët sepse në dy momente ata ishin në disfatazh prej -30 pikëve.

Në katër periudhat e lojës Spanja ishte më e mirë dhe të gjitha periudhat i mbylli me fitore. Më meritorët në këtë triumf të madh të spanjollëve ishin Nikola Mirotic me 23 pikë e 10 kërcime prej tyre pesë treshe, Willy Hernangómez i shtoi 14 pikë e 10 kërcime, ndërsa Sergio Llull i shtoi 10 pikë të tjera. Te Franca më të dalluarit ishin, Tony Parker me 14 pikë, Nando de Colo me 13 dhe Joffrey Lauvergne me 12 pikë e 10 kërcime.

Në gjysmëfinale Spanja pret kundërshtarin nga çifti Kroacia-Serbia, një tjetër ndeshje me interes të madh edhe në Rio.

Artikulli paraprakKipruto rekord olimpik ne 3000 m me pengesa
Artikulli tjetërRoma merr rezultat pozitiv në Dragao