RIO DE JANEIRO, BRAZIL - AUGUST 07: The Croatia team celebrates after defeating Spain during a Men's preliminary round basketball game between Croatia and Spain on Day 2 of the Rio 2016 Olympic Games at Carioca Arena 1 on August 7, 2016 in Rio de Janeiro, Brazil. (Photo by Elsa/Getty Images)

Kroacia ka shënuar fitore 72:70 kampionin aktual evropian Spanjën në Lojërat Olimpike në Rio.

Kroacinë drejt fitores e udhëhoqi Bojan Bogdanovic me 23 pikë, Dario Plancic me 11, ndërsa Krunoslav Simon kontriubuoi me 10 pikë, kurse te Spanja u dalluan Pau Gasol me 26 pikë dhe Nikola Mirotic me 19.

Në përfundimin dramatik vendimtar doli të jetë Dario Sari ci cili në sekondën e fundit i bëri bllokadë pikërisht basketbollistit më të mirë spanjoll Pau Gasol, i cili ka mundur ta barazonte rezultatin.

Kroacia në xhiron e dytë do të luajë kundër Argjentinës, derisa në ndeshjen tjetër të këtij grupi Letonia mposhti Brazilin 82:76.

 

Artikulli paraprakCHE BARI, fiton Superfinalen dhe përfaqëson vendin në Bukuresht Challenger
Artikulli tjetërRio 2016: Gjokovic eliminohet që në xhiron e parë