Basketbollistët e Australisë shënuan një tjetër fitore të thellë në Lojërat Olimpike Rio 2-016, pasi në çerekfinale deklasuan Lituaninë me rezultat 90:64, për të depërtuar në gjysmëfinale atje ku do të luajë me fituesin e ndeshjes Kroacia-Serbia.

Australianët në asnjë moment nuk hasën në rezistencë nga kundërshtarët e tyre pasi që në periudhën e parë gjërat u qartësuan pasi superioriteti në parket, pikët e shënuara dhe akcionet e “kengurëve” karshi kundërshtarit ishin largë më të mira.

Më meritorët në këtë triumf ishin, Mills me 24 pikë, Baynes me 16 dhe Dellavedova me 15 pikë, ndërsa te Lituania të vetmit që shënuan pikë dyshifrore ishin Kalnietis dhe Kavaliauskas me nga 12 pikë secili.

Artikulli paraprakMë në fund një blerje e mirë e Lazios
Artikulli tjetërRIO 2016: Brazili deklasoi Hondurasin për finalen e madhe