Trajneri italian, Antonio Conte, arriti që në sezonin e parë të fitonte titullin e Premierligës me Chlesean dhe ta kthente skuadrën në Ligën e Kampionëve.

Duket se merita kryesore për këtë ka qenë revolucioni që ka bërë në skuadër, me prurjet e lojtarëve të rinj, e sidomos me largimin e disa të tjerëve.

Ai për vetëm dy periudha merkatoje ka arritur që nga Chelsea të largojë 22 lojtarë. 12 i ka shitur, ndërsa 10 të tjerë i ka huazuar në skuadra të ndryshme.

Te huazimet ka edhe shumë lojtarë të tjerë të akademisë, por që ata nuk janë në këtë listë, shkaku se nuk kanë luajtur asnjë ndeshje për skuadrën e parë.

Largimet: Branislav Ivanovic, Oscar, John Obi Mikel, Nathan Ake, Asmir Begovic, Nathaniel Chalobah, Bertrand Traore, John Terry, Dominic Solanke, Nemanja Matic, Christian Atsu dhe Diego Costa

Huazimet: Kurt Zouma, Loftus Cheek, Kasey Palmer, Tammy Abraham, Van Ginkel, Tomas Kalas, Lucas Piazon, Izzy Brown, Hector, Miazga

Artikulli paraprakAudi Cup: Super Liverpool deklasoi Bayern Munchen
Artikulli tjetërNeymar zyrtarizon largimin, përshëndetet me lojtarët e Barcelonës