Real Madrid ndalet për herë të dytë në këtë edicion me barazim. Pas Villarreal, edhe Las Palmas arriti të barazonte me mbretërit 2-2 në një ndeshje me plot raste dhe gola, dhe sikur Realit nuk po i ecën me kundërshtarë që kanë fanella të verdha.Reali ka nis të ketë probleme brenda klubit, sepse po flitet se kanë telashe Ronaldo dhe Bale, dhe sikur kjo atmosferë po ndikon negativisht edhe tek tjetër.

Reali kaloi në epërsi me golin e Marco Asensio, por shumë shpejt barazoi Tana. Në pjesën e dytë Karim Benzema e ktheu epërsinë e Realit, por ishte e kotë pasi Sergio Ezequiel Araujo pesë minuta para fundit e vuri rezultatin final. Me këtë barazim Reali mbetet lider, por tash me vetëm një pikë më shumë se Barcelona.

Artikulli paraprakVan Gaal trajner në Bundesliga, befasohen të gjithë!
Artikulli tjetërNapoli përforcon pozitën e dytë