Pas sulmit që i është bërë gjatë ditës së sotme gazetarit sportiv të Klan Kosova, Jon Ajeti i cili u qëllua në kokë me gurë nga tifozët gjatë ndeshjes Llapi-Drenica në kuadër të gjymsëfinales së Digitalb Kupës së Kosovës.
Paramendoni kur gazetari qëllohet në kokë në momentin kur ai ishte duke marr intervista.
Ai nuk ka mundur të dijë saktë se prej cilës anë i ka ardhur guri pasi siç mëson Korneri.net, tifozët e të dyja skuadrave nisën të gjuhen mes vete.
Menjëherë ka reaguar pas kësaj ngjarje të shëmtuar Shoqata e Gazetarëve Sportiv të Kosvës (SHGSK).

Reagim

ShGSK dhe AGK, e kanë pritur me shqetësim lëndimin e gazetarit të Klan Kosovës, Jon Ajeti, i cili u godit me gurë nga tifozët e Llapit gjatë ndeshjes kundër Drenicës në kuadër të gjysmëfinales së Kupës së Kosovës.

Të dyja organizatat, vlerësojnë se veprimi i tifozëve të Llapit paraqet shqetësim serioz për komunitetin e gazetarëve.
ShGSK dhe AGK kërkojnë nga klubet dhe FFK të marrin masa dhe t’ua mundësojnë gazetarëve kushtet për punë, të cilat duhet të jenë të garantuara.

Me respekt,

ShGSK & AGK

Artikulli paraprakFormacionet zyrtare: Monaco – Dortmund
Artikulli tjetërShqiptohen dënimet për personazhet e video-skandalit