Nga një buzëqeshje erdhi edhe marrëveshja për transferimin më të bujshëm të kësaj vere në futbollin botëror, Paul Pogba që finalizoi kalimin e tij te Manchester United për 105 milionë euro. Të jesh një superlojtar të sjell fitime të majme, por të jesh agjenti i një superlojtari, ndoshta është edhe më mirë. Dhe, Mino Raiola e ka konfirmuar sërish se mbetet numri një mes agjentëve të futbollistëve anembanë globit.

Ish-picajoli italian që flet 8 gjuhë të ndryshme është kthyer në një fabrikë parash, e për këtë mjafton të shikosh përqindjet që merr për transferimet. Cristiano Ronaldo është futbollisti më i paguar në planet, por Mino Raiola në vetëm 3 muaj vere që ka fituar më shumë se portugezi.

Komisionet e agjentit kontrovers i kanë sjellë plot 30 milionë euro nga lëvizjet e bujshme të kësaj vere, ku Carmine “Mino” Raiola u konfirmua “mbret”. Mjafton të përmenden tri lëvizje, Paul Pogba, Zlatan Ibrahimoviç dhe Henrikh Mkhitaryan. Të tre lojtarët kaluan te Manchester United kanë Raiolën si sinonim të përbashkët, e kjo nuk është hera e parë e fitimeve kolosale të tij.

Nëse kësaj i shtojmë edhe komisionin për transferimin e Mario Balotellit te skuadra e Nica, atëherë vërtet që kjo verë ka qenë e frytshme për italo-holandezin e futbollit modern të negociatave të fshehura, komisioneve dhe klauzolave pa mbarim.

Artikulli paraprakAncelotti tregon një të vërtetë për rosonerët!
Artikulli tjetërF1, Ecclestone njofton marrëveshjen: Edhe 3 vite të tjera në Monza