Antonio Conte, trajneri i Chelsea, i kërkoi homologut të tij të Manchester United, Jose Mourinho, që të mos flasë për klubin e Londrës dhe të përqëndrohet në ekipin e tij. Fjalët e trajnerit italian erdhën pak pas deklaratave të portugezit, të mërkurën mbrëma, pa përmendur emrin e Conte. Pas fitores së Manchester United në fushën e Benfica, në Ligën e Kampionëve (1-0), Mourinho hodhi një grusht mbi Conten, i cili u ankua rreth orarit të zënë të ekipit të tij dhe lëndimeve të shumta që po ndikojnë në ecurinë dhe paraqitjen e Chelsea (midis tyre Morata, Kanté, Drinkwater dhe Moses).

“Unë kurrë nuk flas për lëndimet. Trajnerë të tjerë qajnë dhe çirren kur një lojtar u është lënduar. Nëse dëshiroja të ankohem, mund ta bëja atë si të tjerët,” – u i tha Mourinho mediave, para se të citonte njerëzit e tij të lënduar (si Ibrahimoviç, Fellaini, Pogba dhe Rojo). Në mënyrë të dukshme zemërimi, Antonio Conte iu përgjigj minuta më vonë Mourinhos, i cili dy herë e udhëhoqi si trajner Chelsean. Italiani foli në një konferencë shtypi pas barazimit 3-3 kundër Romës. “Nëse këto fjalë janë të destinuara për mua, përgjigja ime është kjo: më mirë duhet të mendoni për ekipin tuaj sesa ta bëni këtë për të tjerët. Mourinho duket shumë shpesh te Chelsea. Ashtu si sezonin e kaluar. Ju duhet të shikoni se çfarë ndodh në ekipin tuaj.”

Kjo nuk është përplasja e parë mes Contes dhe Mourinhos, që nga momenti kur trajneri italian erdhi në stolin e Chelsea, në verën e vitit 2016. Në mars, italiani dhe portugezi gati sa nuk u konfrontuan fizikisht, po të mos ndaheshin nga zyrtari i katërt i ndeshjes. Tashmë, në fillim të sezonit 2016-2017, Conte tha se donte të shmangte “një sezon Mourinho”, duke kujtuar shkarkimin e portugezit pasi fitoi Premier League (2014-2015). Në tetor, Mourinho, në krye të Manchester United, tha se ishte i mërzitur nga deklaratat e Contes pas rënies së Chelsea 4-0.

Raporti: Telesport

Artikulli paraprakNeymar: Mbappe është si biri im! Dua të bëjë për të aq sa kishte bërë Messi për mua….
Artikulli tjetërPastore në janar kthehet në Serie A