Ylli i Cleveland Cavaliers, basketbollisti LeBron James ka shprehur mbrëmjen e së dielës mbështetjen e tij ndaj kandidates demokrate në zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve, vetëm një ditë përpara se Hillary Clinton të vizitojë vendlindjen e tij, Akron, në shtetin e Ohios, ku do të përqëndrohet kryesisht tek ekonomia.

Në një artikull të publikuar nga “Business Insider”, ish-basketbollisti i Miami Heat, James tha se objektivi i tij, pas fitores së kampionateve të shumta në NBA, është pikërisht të udhëzojë dhe të ofrojë mbështetje për fëmijët, të cilët rriten në verilindje të Ohios.

“Teksa shoh nga gara presidenciale e këtij viti, e kam mëse të qartë se cili prej kandidatëve beson të njëjtën gjë si unë”, shkruan “King” James. “Vetëm njëri prej garuesve i kupton me të vërtetë sfidat e vështira të fëmijëve nga Akron të lindur mes varfërisë së skajshme. Ndaj, kur mendoj në lidhje me politikat dhe idetë qeveritare për të cilat kanë nevojë fëmijët e mbikëqyrur nga fondacioni im, zgjedhja është mëse e qartë. Kandidatja është Hillary Clinton”.

Ohio është një shtet vendimtar në betejën për Shtëpinë e Bardhë. Sipas sondazheve të “Politico”-s, Trump ka rreth 43.4 për qind të mbështetjes mes atyre me të drejtë vote, ndërsa Clinton vetëm 41.2 për qind. Trump po përpiqet të mbledhë pas vetes republikanët anembanë shtetit, pavarësisht se guvernatori John Kasich nuk e ka miratuar kandidaturën republikane, kjo edhe për shkak se ndaj tij rivalizoi gjatë të ashtuquajturave primare.

Obama ka rezultuar triumfator në Ohio, qoftë në mandatin e tij të parë të vitit 2008, ashtu edhe në rizgjedhjen e tij në vitin 2012.

James shkroi gjithashtu se Clinton “do të pasojë trashëgiminë e mikut tim më të mirë, Presidentit Barack Obama”. “Besoj tek ajo që ka bërë Presidenti Obama për vendin tonë, ndaj dhe e mbështes angazhimin e Clintonit për vazhdimin e trashëgimisë së tij”, deklaroi basketbollisti.

 

/ Top Channel

Artikulli paraprakF1, Vettel penalizohet me 3 pozicione për Çmimin e Malajzisë
Artikulli tjetërAston Villa shkarkon italianin Di Matteo