Manchester City i shpëtoi dënimit nga UEFA.

Derisa shtëpia më e madhe evropiane e kishte dënuar me mospjesmarrje për dy vite në garat evropiane për shkak të shkeljes së rregullave në financa,  Man.City pas apelit të (TAS) e fitoi çështjen, ndërsa tash  Premier League ende po heton financat e tyre, përcjell Korneri.net

Është zbuluar të hënën në mëngjes se Gjykata e Arbitrazhit për Sport kishte vendosur kundër UEFA-s dhe mbështeti ankesën e Manchester Cityt kundër ndalimit të tyre dy vjeçar të Champions League, që do të thotë se skuadra e Pep Guardiola është e lirë të garojë në garë e madhe në edicionin tjetër.

Paneli CAS vendosi që shumica e akuzave kundër City ishin “ose të përcaktuara ose të ndaluara me kohë”, që do të thotë se ishin jashtë dritares pesë-vjeçare që lejojnë UEFA-në të ndjekë penalisht.

Por, Premier League nuk ka kufizime të njëjta kohore në hetimet e tyre dhe ata ende po shikojnë financat e Cityt.

Ndëshkimi fillestar i City nga UEFA – një ndalim dy vjeçar në garat evropiane dhe një gjobë prej 27 milion £ – erdhi pasi ata vendosën që klubi të kishte raportuar informacione mashtruese financiare midis  viteve 2012 dhe 2016.

Që nga atëherë është reduktuar dënimi vetëm me një gjobë prej 9 milion £ nga CAS, por City e konsideron se është një fitore e madhe, pasi ka të drejtë të luaj në Champions League sezonin e ardhshëm.

Guardiola tani do të ketë një buxhet dukshëm më të lartë për të blerë lojtarë, ndërsa joshjet e Champions League tani janë përsëri të njëjta për ata që arrijnë në Etihad.

Ende mund të ketë frikë prapa skenës mbi atë që Premier League do të vendosë ndërsa hetimi i tyre vazhdon.

Sportsmail e kupton që City tani do të merret me Premier League, nëse hetimi i tyre në klub mbi FFP do të tregojë ndonjë keqbërje.

Premier League po shikon rekrutimin e lojtarëve të akademisë dhe pronësinë e palëve të treta, si dhe FFP.

Burimet zbuluan se kishte pasur një forcim të qëndrimit të Premier League ndaj Cityt javët e fundit. Sidoqoftë, kjo mund të ndryshojë pas njoftimit të CAS të së hënës.

Premier League nuk pranoi të komentojë mbi hetimin e vet para të hënës. /Korneri.net

Artikulli paraprakMarmarinos: Duam ta bëjmë çdo kosovar në botë të krenohet me ekipin e tij kombëtar
Artikulli tjetërMan.City në shënjestër nga Mourinho dhe Klopp pas vendimit të TAS