Nuk është më senzacion dhe lajm i papritur. Klubi më i famshëm kroat i basketbollit KK Cibona për momentin nuk ka asnjë zgjidhje tjetër përveç se brenda pak javësh të shuhet si klub. Këtë lajm aspak të mirë e ka konfirmuar vet Aco Petrovic, përcjell Korneri.net.

“Unë jam në këtë klub si lojtar, trajner dhe kryetar që nga viti 1976. Dua që t’iu bëjë me dije gjithë opinionit situatën e vështirë në të cilën po kalon Cibona. Me bindje të sigurtë 100% mund të them se nga 1 qershori Cibonë nuk do të ketë”, tha i dëshpëruar dhe me lotë në sy Petrovic i cili i është lutur tifozëve dhe shokëve të tij që të mërkurën të vijnë në palestër ta përcjellin ndeshjen e dytë të play-offit kundër Sibenka.

“Po i ftoj të vijnë të gjithë në palestër, të veshin uniformat e klubit dhe të jemi dëshmitarë të njërës prej ndeshjeve të fundit të një klubi të madh. Nëse asgjë tjetër, atëherë Cibona e ka merituar një përshëndetje dinjëtoze” përfundoi Petrovic.

Cibona ka borxhe të mëdha prej 40 milionë kuna (5.391 milionë euro) dhe nga 1 qershori këtë borxh duhet shlyer në këste, por nga kjo datë më KK Cibona nuk do te ketë. Ka opcione që ky emër i madh i basketbollit të mbetet gjallë në ndonjë projekt tjetër. /Korneri.net

Artikulli paraprakE pabesueshme: Anësori ndëshkohet me të kuq (VIDEO)
Artikulli tjetërZyrtare: Blerim Xhemajli te skuadra e re