Dhjetë vjet kanë kaluar nga Calciopoli, i cili kishte drishë futbollin italian që kishte dominuar në Evropë për katër dekada rresht, dhe prej atij momenti futbolli në “apenine2 ka rënë dukshëm, edhe pse pritet që të rikthehet fuqishëm siç po shkojnë punët në 4-5 vitet e ardhshme.

Juventusi në atë kohë u larguar nga elita në Serie B, i janë marr dy tituj “scudetto”, prej të cilave njëri shkoj te Interi.

Megjithatë, biankonerët janë ankuar dhe kanë kërkuar kthimin e titujve dhe 44 milionë euro. Por, pas Federatës së Futbollit të Italisë (FIGC) dhe Komitetit Olimpik të cilët e refuzuan ankesën e Juventusit,këtë e bëri edhe gjyqi.

Tribunale Amministrativo Regionale (TAR) e ka refuzuar kërkesën e Juventusit, dhe në këtë mënyrë jo që nuk do t’i kthehen dy titujtë e fituar në mënyrë (aspak të drejtë), por as ato 44 milionë euro.

Kjo video tregon vetëm 5% të asaj se çfarë ka ndodh në ato vite ku e tërë Italia ngritej në këmbë, por deri më 2006 nuk kishte pas asnjë dënim për ata që merituan të denohën.

Artikulli paraprakUS Open, eliminohet edhe Andy Murray
Artikulli tjetërKonfirmohet bllokimi, Real dhe Atletiko nuk mund të blejnë lojtarë