Besnik Hasi mund të marrë drejtimin e përfaqësueses së Kosovës. Nuk është thjesht një hipotezë, pasi zërat në Federatën e Futbollit të Kosovës sapo vijnë dhe shtohen. Largimi i trajnerit gjakovar nga Legia e Varshavës u ka hapur rrugën bisedimeve mes presidentit Fadil Vokrri dhe Besnik Hasit.

hasi

Ky i fundit drejtoi me shumë sukses Anderlehtin në Belgjikë, ku dhe u shpall kampion. Më pas pranoi ofertën e polakëve të Legias, por pasi e kualifikoi këtë të fundit në grupet e Ligës së Kampioneve pas dy dekadash, u shkarkua nga klubi për shkak të humbjes së thellë kundër Borusia Dortmundit.

Sipas mediave kosovare, pas ndeshjeve të fundit të Kosovës në eliminatoret e Botërorit 2018, gjithçka i është faturuar drejtimit teknik të skuadrës. Trajneri aktual, Albert Bunjaki, rrezikon shkarkimin. Megjithatë, deri më tani nuk mund të flitet me siguri, pasi Bunjaki ka nisur një punë dhe, pas tri ndeshjesh ka arritur të grumbullojë vetëm një pikë. Bëhet fjalë për një edicion debutues të Kosovës dhe krerët e federatës nuk duan të nxitohen.

bunjaki

Gjithsesi, zërat në institucionin më të lartë të futbollit kosovar janë shtuar së fundmi për projektimin e Hasit si trajner. Aktualisht gjakovari është trajner i lirë dhe ndoshta mund të jetë momenti i duhur që Kosova të bëjë ndryshimin në pankinë.

Kritikat

Specialistët e futbollit në Kosovë kanë kryqë- zuar trajnerin aktual, Albert Bunjaki. Kritikat kanë qenë të shumta veçanërisht pas humbjes së thellë ndaj Kroacisë. “Kjo humbje është e turpshme. Por, nuk është çudi, pasi që dihet kush e udhëheq Kosovën. Krerët e FFK-së duhen të përgjigjen nëse kanë fytyrë”, pat thënë ish-trajneri i Kosovës, Kujtim Shala.

 

Raporti: Panorama Sport

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here