Për herë të tretë në histori, dhe për herë të parë në 28 vjet, Phoenix Suns do të luajë në finalet e NBA dhe do të luftojë për titullin e tyre të parë në NBA.

Ajo që Paul Westphal, Alvan Adams dhe Pat Riley nuk arritën të bënin në vitin 1976 dhe atë që Charles Barkley, Kevin Johnson dhe Dan Majerle bënë në vitin 1993, Chris Paul, Devin Booker, Deandre Ayton dhe kompania do të provojnë këtë vit. Klubi, i cili nuk ka qenë fare në playoff për 11 vjet, pushtoi Konferencën Perëndimore, përcjell Korneri.net

Chris Paul, 36 vjeç, barazoi rekordin e tij të karrierës dhe doli për herë të parë në finale

Më meritori i fitores 130:103 në ndeshjen e gjashtë të finaleve të Perëndimit, ku mposhtën  LA Clippers 4:2, ishte Chris Paul me 41 pikë, i cili barazoi kështu performancën e karrierës së tij në playoffs në moshën 36 vjeçare. Ai shënoi deri në 31 në pjesën e dytë, në të cilën Suns thyen ndeshjen dhe shpejt e kthyen avantazhin e nëntë pikëve në një të paarritshëm.

Gjatë gjithë karrierës së tij, Paul u pasua nga dështimet në playoff, si në LA Clippers dhe Houston Rockets, kur lëndimet i qëndronin në rrugën e tij, por edhe vitin e kaluar me Oklahoma City, me të cilin kishte mundësinë të nokautonte në mënyrë të bujshme Rockets. Në sezonin e tij të 17-të, kur shumë pak mund ta prisnin atë, një nga playmejkerat më të mirë të të gjitha kohërave më në fund prezantoi ekipin e tij në finale.

Në një fitore bindëse në ndeshjen e gjashtë të serisë me Clippers, të cilët ishin përsëri pa Kawhi Leonard dhe Ivica Zubac, Paul u ndihmua më shumë nga Devin Booker me 21 pikë, Jae Crowder me 19 dhe Deandre Ayton me 16 pikë dhe 17 kërcime. Clippers udhëheqej nga Marcus Morris me 26 dhe Paul George me 21 pikë. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here