Kampionia e Kosovës, Peja do të fillojë nesër (e mërkurë) garat në grupet e FIBA Europe Cup.

Pejanët janë mysafirë të skuadrës së njohur gjermane, NINERS Chemnitz.Takimi në Gjermani do të zhvillohet nga ora 19:00 dhe shihet si shumë i vështirë për verdhezinjtë, megjithatë, kampionët e Kosovës dhe liderët e Superligës synojnë paraqitje sa më të mirë, ndërsa kanë ftuar bashkëkombësit për përkrahje sa më të madhe.Në Grupin H marrin pjesë Heroes Den Bosch nga Holanda dhe Spojnia Stargard nga Polonia.Në edicionin 2016-17, Peja gjithashtu kishte garuar në grupet e FIBA Europe Cup.

Në këtë edicion edhe Trepça do të garojë në grupet e FIBA Europe, megjithatë sfida e parë e mitrovicasve është pezulluar kundër Hapoel Galil Elion, për shkak të situatës në Izrael.

Artikulli paraprakAgjenti i Tonalit e pranon se klineti i tij “po e lufton sindromin e basteve”
Artikulli tjetërKosova barazoi me Bullgarinë në Sofje