Trepça ka luajtur ndeshje të fortë e të barabartë me ZZ Leidenin, të mërkurën mbrëma në Holandë.

Por në fund skuadra mitrovicase e basketbollit pësoi me rezultatin e ngushtë, 80:76. Për Trepçën është humbja e tretë në kuadër të stinorit të rregullt në FIBA Europe Cup dhe e dyta nga Leideni holandez. Në Mitrovicë kishte pësuar me 30 pikë dallim, por në Holandë ishte në lojë deri në fund. Madje tre minuta para fundit “xehetarët” kaluan në epërsi 74:73 me trepikëshin e Darnell Antonio Edge.

Më pas vendasit u shkëputën 78:74, ndërsa Edge 1:10 minuta para fundit shënoi për ta ngushtuar rezultatin në 78:76. Por Edge 29 sekonda para fundit humbi gjuajtje për tri pikë dhe mundësinë për ta kaluar Trepçën në epërsi.

Tetë sekonda para fundit edhe Mikaile Tmushiq humbi gjuajtje për tri pikë. Fare në fund Stan van de Elzen realizoi dy gjuajtje të lira për rezultatin përfundimtar, 80:76. Edge ishte më i miri te Trepça me 20 pikë, gjashtë asistime e pesë kërcime. Kevin Davis i kishte 19 pikë e tri kërcime, ndërsa Drilon Hajrizi i realizoi tetë pikë e shtatë kërcime.

Trepça edhe para kësaj ndeshjeje ishte pa gjasa për avancim nga faza e parë grupore. Të mërkurën e ardhshme Trepça e pret skuadrën franceze Gravelines në ndeshjen e fundit në FIBA Europe Cup.

Artikulli paraprakMilan pa dyshën kryesore të sulmit, po mendohet ftesa e fëmiut super të talentuar 15-vjeçar në ekipin e parë
Artikulli tjetërGolat e Tahirit ia sigurojnë një pikë Kosovës U21