Në klubin mbretëror Reali Madrid është kohë për kontrata e reja me ata të cilët janë bartësit e lojës. Si rrallë herë në historinë e klubit “Los Blancos” afati kalimtar veror  u mbyll pa shumë blejre të bujshme e ndoshta sepse në planet e drejtusve të klubit janë  kontrat e reja të një numri jo të vogël futbollistësh. Padyshim emri i parë në listë është ai i tre herë fituesit të “Topit të Artë” Cristiano Ronaldo, i cili edhe më herët ka deklaruar se dëshiron që karrierën e tij ta mbyllë te Reali Madridit. Pas tij vjen Gareth Bale, i cili ka kontratë që skadon në 2019. Sulmuesi ka treguar se është një lider i vërtetë në fushën e blertë dhe ketë fakt e ka vërtetuar dhe gjatë ketyre javëve të para në La Liga, ku ekipit të Zinedine Zidane i është dashur të luajë pa portugezin Cristiano Ronaldo të lënduar.

Për të arritur te goli nuk mjafton vetëm një sulm i mirë por, duhet dhe një mesfushë cilësore. Luka Modric prej kohësh është shndërruar në një nga shtyllat më të rëndësishme të madrilenëve. Kroati ka një kontratë që përfundon në 2018 dhe nga rinovimi ai pritet të përfitojë dhe një super pagë vjetore. Dhe, mozaiku mbyllet me mesfushorin gjerman Toni Kross. Ai ka një kontratë që përfundon në 2020 dhe presidenti Florentino Perez kërkon ta blindojë 26-vjeçarin në mënyrë që asnjë klub tjetër të mos kërkojë transferimin e tij, vetëm në rast se do të paguhet klauzola e futbollistit, që pritet të arrijë një shumë marraëndëse pas rinovimit që do të kalonte shifrën prej 120 milionë euro.

Artikulli paraprakLuis Suarez, ndaj Alaves ndeshja e 100-të me Barcelonën
Artikulli tjetër“Beteja” e 2 miliardë eurove, Man.Utd VS Man. City