Miliarderi nigerian Aliko Dangote sërish ka deklaruar se dëshiron ta blej Arsenalin. Po themi sërish sepse për të satën herë e përmend këtë gjë e cila ka nis që nga viti 2010, duke e përsërit edhe vitin që e lam pas.

“Nuk është problem te paraja” ka thënë Dangote javën e kaluar për Bloomberg.

“Ndoshta pas katër pesë viteve do ta blej Arsenalin, por para asaj duhet t’i kryej disa punë më të rëndësishme. Kur ato t’i përfundojë, atëherë do t’i kushtohet blerjes së Arsenalit” ka porositur njeriu më i pasur në Afrikë.

Për momentin Arsenali është në duart e miliarderit amerikan Stan Kronkea i cili ka 67% të akcioneve, ndërsa pas tij vijnë pronarët e Uzbekistanit Alisher Usmanov dhe Farhed Mishiri që kanë 30% të akcioneve.

 

 

Artikulli paraprakGjyqtarët për xhiron e gjashtë në Vala Superligë
Artikulli tjetërFilipe Luis poston foto: Kështu ia bëri Luis Suarez