Andres Iniesta është i opakënqur me statusin e tij te Barcelona dhe planifikon largimin. Te gjiganti katalunas luan që 17 vjet dhe ka zhvilluar më shumë se 700 ndeshje, ndërsa kohëve të fundit ka rol gjithnjë e më pak në skuadër.
Me muaj të tërë po flitet se çështja e parave nuk ka qenë kurrë problem për të, derisa agjenti i tij Carles Puyol kërkon minutazhë më të madhe. Këtë stinor 32-vjeçari i ka luajtir vetëm 1480 minuta, apo 39,6% në maksimumi i minutazhës.

Mediat në Spanjë e posaqërisht në Kataluni po shkruajnë sigurtë se Iniesta do të largohet nga Camp Nou nëse jo gjatë verës atëherë vitin tjetër. Mesfushori i jashtëzakonshëm mori një ofertë marramendëse nga Kina, duke refuzuar 35 milionë euro, si dhe kontratë në të cilën nuk do të kishte pasur nevoj të luante fare në udhëtim.

Nga ana tjetër Lionel Messi tashmë ka nis të flet në lidhje me këtë çështje, dhe si duket edhe ai e ka kuptuar se Iniesta ka përfunduar aventurën e tij te Barcelona, andaj ka kërkuar nga zyrtarët e klubit që vendin e tij ta zë njëri prej mesfushorëve ofanziv, Marco Verratti apo Philipp Coutinho.

Artikulli paraprakMediat britanike te sigurta: Wenger e “viktimizon” këtë trajner, gati kontrata 2-vjeçare….
Artikulli tjetërGoditja e madhe, Sergio Aguero transferim bombastik në Milano