Humbja e papritur e Arsenalit nga West Ham (2-0) e la Liverpoolin dy pikë përpara në krye të Premierligës. Manchester City ka pesë pikë më pak, por edhe një ndeshje më pak dhe siç janë gjërat, lufta për titullin kampion në Angli mund të zgjasë deri në xhiron e fundit, ndoshta?

Liverpool ka luajtur shumë mirë së fundmi, ka vetëm një humbje, ndërsa të hënën pret Newcastle në Anfield. Megjithatë, do të jetë ndeshja e fundit në të cilën Mohamed Salah do të jetë në formacion për muajin e ardhshëm. Egjiptiani bashkohet me kombëtaren egjiptiane në Kupën e Kombeve të Afrikës, e cila do të luhet nga 13 janari deri më 11 shkurt. Egjipti është një nga favoritët për titullin kampion dhe ka mundësi që ata të shkojnë larg, ndaj Klopp do të jetë pa lojtarin e tij më të mirë për gjashtë, ndoshta shtatë ndeshjeve, shkruan Korneri.net

Derisa Salah është në Kupën e Kombeve, Liverpooli do të luajë në FA Cup, League Cup dhe Premier League dhe në harkun e pesë ditëve e presin dy ndeshje të vështira, kundër Chelsea (31 janar) dhe Arsenal (4 shkurt).

Spurs pa Son

Në të njëjtat probleme ka edhe Ange Postecoglou, Tottenhami i së cilës është mjaft i mirë në tabelë dhe mund të luajë një rol të rëndësishëm në luftën për titullin kampion. Spurs mbeten pa Heung-min Son, i cili i bashkohet ekipit kombëtar të Koresë së Jugut pas vitit të ri.

Koreanët po luajnë në Kupën e Azisë AFC nga 12 janari deri më 10 shkurt, ata janë gjithashtu ndër favoritët dhe mund të shkojnë shumë larg. Në atë periudhë, Tottenham ka një vizitë në Manchester United dhe një ndeshje në shtëpi kundër Brighton ndër ndeshjet më të vështira. Ata do të duhet të përballen pa Son, i cili shënoi 11 gola dhe pesë asistime në 19 ndeshje të ligës këtë sezon. /Korneri.net

Artikulli paraprakZhduket Karim Benzema, mbyll Instagramin dhe largohet nga Arabia Saudite
Artikulli tjetërMilan e mposhti më në fund Sassuolon në San Siro