Pas 6 xhirove të sezonit të ri, vendin e parë në tabelën e La Ligës e ndan me Barcelonën fqinji katalanas Girona.

Është një nga befasit më të mëdha në pesë ligat më të forta evropiane duke pasur parasysh se është një klub me një nga buxhetet më të vogla në La Liga që vjen nga një qytet me madhësinë e Prishtinës, shkruan Korneri.net

Megjithatë, ndjekësit besnikë të futbollit spanjoll tashmë mund të njiheshin me futbollin fenomenal të Gironës. Sezonin e kaluar, në sezonin e parë pas promovimit dhe vetëm i treti në ligën më të lartë të Spanjës, ata fituan vendin e 10-të dhe për një kohë të gjatë mbajtën pozitat evropiane duke luajtur proaktive dhe sulmuese.

Modeli i biznesit dhe City Football Group

Por tashmë tejkalimi serial i pritshmërive nuk do të ishte i mundur pa shtytjen e dhënë Gironas nga City Football Group, një degë e Abu Dhabi United Group, ose, në përkthim, pronarët e një grupi klubesh futbolli të udhëhequr, natyrisht, nga Manchester City. .

Gjashtë vjet më parë, kur Girona luftonte për t’u ngjitur në ligën e parë, City Football Group bleu 44% të klubit dhe në të njëjtën kohë Pere Guardiola, vëllai i Pep Guardiola dhe agjenti i futbollit, bleu 44% të tjerë të Girona me agjencinë e tij dhe u bë president i klubit katalanas.

Edhe pse shumë menduan se kjo nënkuptonte vetëm një gjë – klubi i parë spanjoll që kandidon me para arabe – Girona deri më tani nuk ka marrë një nxitje të konsiderueshme financiare nga pronarët arabë pasi La Liga ka rregulla shumë më të rrepta për lojën e ndershme financiare, e jo (katrahura) që mbretëron në Premier League. Kështu, deri në këtë verë, Girona nuk ka investuar më shumë se 10 milionë në përforcime, ndonëse ndoshta mund të kishte shpenzuar më shumë.

Ajo që Girona mori nga pronarët e rinj është një lloj hakimi financiar i Fair-play-it dhe është një nxitje e madhe e reputacionit. Girona deri vonë konsiderohej një klub provincial, por tani shihet si një klub zhvillimi i City Group dhe një hap për diçka më shumë. Kështu, lojtarët që nuk i nevojiten Manchester Cityt (Yangel Herrera, Yan Couto), Barcelona (Eric Garcia, Pablo Torre) dhe gjigantë të ngjashëm janë të lumtur të shkojnë në huazim te Girona për të ringjallur karrierën e tyre.

Kështu, modeli i biznesit të Girona-s u bë i ngjashëm me të luajturit e Football Manager me një ligë më të ulët ose një klub financiarisht të dobët. Skauting i shkëlqyer, një mal me huazime lojtarësh të rinj, transferime të mundësuara nga klubi mëmë dhe gërmime nëpër akademitë e klubeve të mëdha janë baza e suksesit të tij.

Meritat i shkojnë trajnerit për një futboll të shkëlqyer

Pavarësisht se Girona pëson shumë ndryshime të stafit çdo verë, spanjolli në stolin e trajnerëve, Miguel Ángel Sánchez Muñoz, ose shkurt Michel, e mban ekipin jashtëzakonisht stabil, kjo është arsyeja pse Girona nuk pati një seri rezultatesh të këqija sezonin e kaluar. Girona e di gjithmonë se si dëshiron të luajë dhe të përparojë.

Michel, domethënë, kultivon futboll pozicional proaktiv, kështu që Girona luan taktika pothuajse identike me Manchester Cityn, Arsenalin ose Barcelonën. Të gjithë mekanizmat taktikë që Guardiola, Mikel Arteta apo Xavi përdorin në klubet e tyre janë përdorur edhe nga Michel në një farë mënyre. /Korneri.net

Artikulli paraprakGrabitje me vlerë 300.000 funta në shtëpinë e Sterling, britanikët: Fshihen në Shqipëri
Artikulli tjetërArmand Duka zgjidhet zëvendëspresident i UEFA-s!