Ousmane Dembele mund të nënshkruajë për Newcastle vitin e ardhshëm pa kompensim, pretendon Goal.com

Futbollisti i katërt më i shtrenjtë i të gjitha kohërave ka kontratë me Barcelonën deri në fund të sezonit dhe agjentët e tij dhe ai po vonojnë të pranojnë vazhdimin e kontratës. Barcelona po nxiton që futbollisti francez të nënshkruajë një kontratë të re sa më shpejt që të mos largohet falavitin e ardhshëm, përcjell Korneri.net

“Dembele po shqyrton opsionet e tij pas largimit nga Barcelona, ​​dhe Newcastle është kandidati kryesor për nënshkrimin e tij,” shkruan Goal.com, dhe mediat spanjolle raportojnë se Dembele mund të marrë një kontratë pesëvjeçare me Newcastle, klubi me pronarin më të pasur në paga vjetore dhe një bonus prej 15 milionë eurosh nëse ai vjen si lojtar falas. Thuhet se negociatat tashmë kanë filluar.

Dembele mbërriti në Barcelonë në vitin 2017 për 135 milionë euro. Ai ka pasur probleme të mëdha me lëndime në Camp Nou dhe deri më tani ka grumbulluar 118 ndeshje dhe ka shënuar 30 gola. Ai nuk ka luajtur ende këtë sezon për shkak të një lëndimi të ri, dhe Barcelona po e kërcënon atë se nëse ai nuk nënshkruan një kontratë, ai do ta kalojë pjesën e dytë të sezonit në tribuna.

Newcastle mund të shpenzojë 230 milionë euro

Kujtojmë, Newcastle së fundmi iu shit investitorëve nga Arabia Saudite. Grupi i investimeve, i udhëhequr nga Fondi Saudit i Investimeve Publike (PIF), është bërë pronar i klubit të kultit.

Në krye të PIF është Mohammed bin Salman, një princ saudit dhe njeriu i parë pas mbretit në Arabinë Saudite. Ai drejton qeverinë e babait të tij, mbretit Salman bin Abdulaziz, dhe është de facto njeriu më i fuqishëm në shtet. Newcastle është bërë kështu klubi me pronarin më të pasur në botë, por për shkak të rregullave të fair play financiar nuk mund të sjellë lojtarët më të mirë brenda natës. Në afatin e ardhshëm të transferimit, ai mund të shpenzojë rreth 230 milionë euro për lojtarë të rinj, kështu që Newcastle planifikon të bashkojë shumicën e ekipeve nga yje si Dembele, për të cilët nuk duhet të paguhet kompensim.

Pas tetë xhiroveve, Newcastle ende nuk e di për fitore në Premier League. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here