Real Madrid dhe Barcelona do të luajnë derbin më të madh spanjoll në Arabinë Saudite të dielën nga ora 20:00.

Bëhet fjalë për finalen e Superkupës së Spanjës, e cila prej disa vitesh luhet në Lindjen e Mesme si turne me katër skuadra, shkruan Korneri.net

Rrugës për në finale, Reali eliminoi rivalin e qytetit Atletico në një ndeshje spektakolare gjysmëfinale. Ndeshja përfundoi 3:3 në kohën e rregullt, dhe Klubi Mbretëror fitoi 5:3 në kohën shtesë. Barcelona arriti në finale me shumë më pak stres. Në gjysmëfinale ata mundën Osasunën me 2:0.

Perez nuk i lë asgjë rastësisë

Presidenti i Realit, Florentino Perez u ka premtuar lojtarëve të tij një bonus të madh nëse ata mundin Barcelonën në finalen e Superkupës. Edhe pse ky trofe është “i parëndësishëm” për shumë, El Clasico është gjithmonë një ndeshje e veçantë dhe Perez donte t’i bënte të ditur ekipit se sa e rëndësishme është që klubi të mundë Barcelonën në çdo rast të mundshëm.

Çmimi për fitimin e Superkupës është tetë milionë euro dhe Perez është zotuar të shpërndajë gjysmën e shumës për ekipin dhe stafin e trajnerëve. Konkretisht, çdo lojtar dhe anëtar i stafit do të marrë një bonus prej 150,000 euro nëse mposht rivalin e tyre më të madh. /Korneri.net

Artikulli paraprakJuventus fiton përfundimisht garën me Inter, mbrojtësin e ri e “paguan” Dragusin
Artikulli tjetërFormacionet zyrtare: Real Madrid-Barcelona