Trajneri i shumë skuadrave sllovene, njëherësh trajneri më licencë profi, Nebi Neneli i cili tash e tri dekada jeton dhe vepron në Slloveni për herë të dytë është prononcuar ekskluzivisht për Korneri.net, por këtë herë diskututimi më të ishte përfaqësuesja e Kosovës në futboll, dhe emërimi i trajnerit të ardhshëm të Kosovës.
Kush do të duhej të jetë, pse nuk duhet të jetë i huaj, por vendor apo më mirë thënë kosovar, dhe a po bënë punën si duhet kryetari i FFK-së, Fadil Vokrri, mund ta lexoni në vazhdim,shkruan Korneri.net.

“Unë mendoj se ne jemi si përfaqësuese e re dhe në çoftë se mëndojmë për zhivllimin e futbollit kosovar ne duhet të mendojmë për strategë të rinjë jo vetëm për Përfaqësuesen A, por për gjitha gjeneratat zingjirë. Kemi ne trajnerë me bagazh dhe me eksperiencë, por mos t’i anshkalojmë ata njerëz që për shkak të xhelozis ose ku di une nuk janë kandidatë për stolin e Kosovës. Mua më befason ky fakt.”

Lajmet e fundit që thanë se Safet Susic ishte një kandidat serioz, por e refuzoi punën shkaku i pagës, Zeneli u shpreh kështu:
“E dim që Safet Susic ka qenë një legjend e Bosnjes, por kemi ne legjendat kosovare. Po më befason fakti sesi një ish emër i njohur i shtetit të dikurshëm është interesuar menjëherë për pagë e jo për punën që do të duhej ta bënte, andaj mendoj se pikërisht ne duhet të mendojmë për trajner kosovar”

Për dikë në Kosovë nuk paska Ardian Kozniku bagazh?

Zeneli nuk e ka la pa e përmend edhe trajnerin dhe ish futbollistin e njohur kosovar Ardian Kozniku, për të cilin mendon se ka potencial dhe dije për të qenë në stolin e Kosovës.

“Mendoj se Kozniku ka të gjitha prodispozitat për të qenë trajner i Kosovës. Ka njohuri të madhe për futbollin, ka qenë emër i njohur si futbollist dhe ka punuar mjaftë edhe si trajner, dhe mendoj se ka bagazh të mjaftueshëm për të qenë aty. Ka edhe emra të tjerë që eventualisht do të mund të ishin në krye të Kosovës, ndoshta po e harroje dhe dikë tjetër, por shpresoj që të mos më idhnohen sepse jemi bërë shumë të ndijshëm kur po flasim për këto tema.
Sllovenia është shtet me 2 milionë banorë dhe ka pas më pak kapacitet të lojtarëve se në Kosovë dhe diasporë, por gjithmonë u ka besuar trajnerëve vendor sepse ata e njohin më mirë mentalitetin e vet, me një fjalë ata u kanë besuar më shumë kuadrove të veta.
Mua po më habit fakti sesi po i degradojmë njerëzit dhe kuadrot tona për t’i bërë të mëdhenjë dhe të famshëm të huajtë që po i nxjerrim nga arkiva për t’i bërë kushtimisht legjenda, ndërsa legjendat tona po i degradojmë.

Mua po më vjen shumë keq që kjo po ndodh, por fundi i fundit unë vetëm po e shprehi mendimin tim personal ngase po i takojmë edhe ne këtij vendi, sepse dikush tjetër merr vendimet finale.
Unë mendoj se legjenda Fadil Vokrri është njeriu i duhur në krye të FFK-së, sepse ka eksperiancë të madhe të jetë aty ku është. Ai e di më së miri se kush duhet të jetë në krye të Kosovës, trajner të cilit i rrah zemra për këtë përfaqësuese dhe vend, për shtetin e vet, ngase vetëm ai mund të përkushtohet në maksimum për punën që e bënë.
Unë thellë jam i bindur se Vokrri do të vendos për të mirën e Kosovës dhe vet futbollit kosovar” ka thënë për Korneri.net, Nebi Zeneli. /Korneri.net

Artikulli paraprakZyrtare: Vllaznia e Pozharanit godet fuqishëm
Artikulli tjetërRoma e zyrtarizoi mbrojtësin Karsdorp