Goretzka vendosi fitoren bavareze në rrugën e duhur, e cila, pas barazimit të Petersen, përfundoi duke u certifikuar nga Gnabry, Coman dhe Sabitzer.

Bayern ngrohi motorët e tij në Freiburg përpara se të shkojë në Ceramics për t’u përballur me Villarrealin të mërkurën e ardhshme në atë që do të jetë ndeshja e parë çerekfinale e Ligës së Kampionëve, shkruan Korneri.net

Gjashtë herë kampioni i Evropës triumfoi ndaj Freiburgut gjithmonë të ashpër dhe të komplikuar 1-4 dhe këtë e bëri pjesërisht falë golit të një lojtari që duhej të priste më shumë se tre muaj për të shkelur sërish në fushën. Goretzka, tashmë në gjendje të plotë pas dëmtimit të gjurit, vendosi në rrugën e duhur një fitore bavareze që, pas barazimit të Petersen, përfundoi duke u certifikuar nga Gnabry, Coman dhe Sabitzer. Me vetëm gjashtë ndeshje para dhe me të paktën gjashtë pikë diferencë nga Dortmundi në vendin e dytë në tabelë, Bayern do të shkojë drejt Castellón me atë që do të ishte sallata e tyre e dhjetë radhazi më shumë se në rrugën e duhur. Por fitorja mund të jetë në rrezik: njerëzit e Nagelsmann luajtën 17 sekonda sekonda me 12 futbollistë.

Konkretisht, lojtarët e Bayern-it kishin një lojtar shtesë për 17 sekonda dhe Freiburg mund të pretendojë një rreshtim jo të duhur. Nagelsmann bëri një zëvendësim të dyfishtë në minutën e 85-të dhe Coman, i cili duhej të largohej nga fusha për Sabitzer, nuk u largua nga fusha e lojës. Ndeshja duhej të ndërpritej dhe të rifillonte. Wolfsburgu në Kupë bëri më shumë ndryshime sesa autorizohej dhe u përjashtua nga gara. /Korneri.net

Artikulli paraprakMan.City fitoi lehtë, Chelsea deklasohet “pritshëm” nga Brentford
Artikulli tjetërLazio sigurtë ndaj Sassuolos