Tashmë ndeshjet e para kualifikuese  kanë filluar, por qysh në ditën e parë pati shumë barazime.

Pas barazimit të ndeshjeve, Kazakistan-Poloni dhe Lituani-Slloveni, nga ndeshjet e zhvilluara të darkës vetëm Skocia ka fituar në udhëtim te Malta me rezultat 1-5, kurse ndeshjet tjera u mbyllen me barazim. Rumani – Mali i Zi 1-1 dhe Ceki – Irlanda Veriore 0-0.

Artikulli paraprakKampionët botëror në stilin e tyre fituan në Norvegji
Artikulli tjetërShqipërinë e ndjek një rekord i keq për ndeshjet kundër Maqedonisë