Në ditët e 27-28 Nëntorit, është programuar një festim me ndeshje futbolli. Një organizim i njoftuar së fundmi nga ana e federatës, bën publike katër ekipeve mbarëshqiptare që do të ndeshen mes tyre.

Kufijtë do të thyhen për të disatën herë ne Shqipëri, sërisht në fushën e futbollit, ashtu siç shpeshherë ka ndodhur. Në këtë mini-kompeticion do të marrin pjesë: Tirana për të përfaqësuar Shqipërinë, Shkëndija si përfaqësuese e trevave në Maqedoni, Besa e Pejës e cila është përfaqësuese e Kosovës dhe i fundit Otranti, klubi që konkurron në Malin e Zi.

Ekipet mbarëshqiptare masin forcën në një ditë për të treguar deri diku edhe diferencat deri diku, mes kampionateve në trevat shqiptare. Ndeshjet do të luhen në stadiumin.

Artikulli paraprakZyrtare: Gian Piero Ventura shkarkohet , Tavechio shpëtoi!
Artikulli tjetërItalia, e ardhmja nis nga Gigio Donnarumma