Për herë të parë në histori të futbollit në një ndeshje është dhënë kartoni i gjelbër. Në futboll kartonii i verdhë dhe i kuq do të thonë një vërejtje dhe dënim për lojtarin, derisa kartoni i gjelbër është futur në futbollit italian Serie B si shpërblim.

Në fakt, kartoni i gjelbër e merr ai futbollist i cili gjatë ndeshjes tregohet më fair-play, ndërsa lojtari i parë që e mori është Cristian Galan ii skuadrës Vicenza. Ai gjatë ndeshjes kundër Virtus Entela i kishte thënë gjyqtarit  kryesor se anësori gabimisht ia ka dhënë kornerin skuadrës së tij.

“Lojtari ynë ka treguar vlerat e vërteta të futbollit italian dhe Serie B. Duam një kampionat të tillë të vazhdojë edhe më tutje” kanë thënë zyrtarë të Vicenza.

Kartoni i gjebër është vënë në ligën e dytë italiane edicionin e kaluar, dhe në fund futbollisti me më së shumti kartonë të kësaj ngjyre do të fitojë një shpërblim, ndërsa FIFA po mendon që të futë këtë ligj edhe në pjesën tjetër të botës së futbollit.

Artikulli paraprakTifozët e ulin në bankë Mandzukicin
Artikulli tjetërTë mëdhenjtë nuk zhgënjejnë në Pekin dhe Tokyo