Derbi i xhiros së 10-të në kampionatin e Portugalisë ndërmjet Portos dhe Benficas u mbyll me rezultat të barabartë 1-1.

Të parët kaluan në epërsi futbollistët e Portos me golin e Jotas, kurse në minutën e fundit të ndeshjes Luizao vulosi rezultatin përfundimtar 1-1.

Pas javës së 10-të në Portugali kryeson Benfica me 26 pikë, kurse Porto mbanë vendin e dytë me 5 pikë më pak.

Artikulli paraprakLëndim i rëndë për Van Persie
Artikulli tjetërFitore e ngushtë, Barcelona e fitoi superndeshjen ndaj Sevillas