Skuadrat e NBA dhurojnë spektalël në ndeshjet parasezonale, që shërbejnë për arritjen e formën optimale. Kështu në  American Airlines Arena të Floridas Miami Heat arriti një fitore të lehtë ndaj Brooklyn Nets 121 – 100. Më së shumti u dalluan në këtë përballje Goran Dragic dhe Hassan Whiteside. Slloveni shënoi 17 pikë dhe  11 asistime, ndërsa 27-vjeçari amerikan realizoi 21 pikë dhe hiq më pak se 14 kërcime.

Një ndeshje interesante u zhvillua në “Staples Center” ku Los Angeles Lakers u mposht vetëm në kohën shtesë nga Portland Trail Blazers. Koha e rregullt përfundoi në barazim 99 – 99, por në mintat shtesë ishin vendimtarë  koshat e Layman, Connaughton e Vonleh, për rezultatin përfundimtar 106-109. U dallua Damian Lillard, që realizoi në total 30 pikë, 15 vetëm në periodën e tretë.

Memphis Grrizzlies dominoi ndaj Philadelphia 76-ers duke fituar me rezultat 121 – 92. Më i miri ishte Troy Williams me 22 pikë, ndërsa nga 17 pikë të tjera shtuan Conley e Randolph.

Dallas Mavericks shpëtheu vetëm në minutat ndaj Oklahoma City Thunder duke fituar 114-109. Westbrook dhe Oladipo nuk ishin në një ditë të mirë, duke gabuar në pjesën më të madhe të gjuajtjeve. Për Maverics Powell dhe  Barea realizuan 16 përkatësisht 15 pikë.

Artikulli paraprakZyrtare: Barcelona – Real Madrid, termini i ndeshjes i jashtëzakonshëm
Artikulli tjetërRevolucion te Chelsea, ja plani i Abramovich