Los Angeles Lakers pësoi edhe një disfatë gjatë ndeshjeve parasezonale duke bërë me dije se edhe sivjet do këndohet si edicionin e kaluar. Ata humbën nga Denver Nuggets me rezultat 101-97. Falë 16 pikëve dhe 7 kërcimeve, i riu Jamal Murray rezultoi befasia e vërtetë e “Staples Center”. Gjithsesi, kjo ndeshje u vendos në minutat finale me një goditje për tre të realizuar nga Thomas Robinson, i cili pësoi edhe një faull. Ky ishte një moment kulminant i ndeshjes pasi gjyqtarët e rikthyen edhe një herë vendimin, duke anuluar gjithçka pasi topi u shkëput nga duart e Robinson pas sirenës. Për Lakers nuk mjaftuan 21 pikët e Rusell, duke treguar limitet e një skuadre ende kantier i hapur ndërtimi.

Në ndeshjën tjetër të mbrëmjes, Portland Trail Blazers fituan 115-110 ndaj Phoenix Suns duke vazhduar serinë e fitoreve parasezonale. Ishte Devin Booker lideri i ekipit nga Arizona me 34 pikë, 5 asiste dhe 3 kërcime lojtari i ndeshjes, por gjithsesi ai nuk arriti ta ndihmonte ekipin e Suns në “Moda Center” të Oregonit. Çelësi i suksesit rezultoi aplikimi i rotacionit në radhët e Portland ku Naplier me 20 pikë dhe Lilard me 18 të tjera arritën të shkëlqenin në parket.

Artikulli paraprakTenis, Kyrgios – Goffin, finalja e turneut të Tokios
Artikulli tjetërSigal Prishtina përgatitet për derbi pa Drilonin