Roma fitoi 1-2 në Moldavi kundër Sheriff Tiraspol, duke regjistruar suksesin e parë në ndeshjen e parë të grupit G në Europa League. Aty ku bëjnë pjesë edhe Slavia Prague (Çeki) dhe Servette (Zvicër).

Goditja e dënimit fantastike e Leandro Paredes zhbllokoi përballjen në fundin e pjesës së parë, ndërkohë që Romelu Lukaku realizoi golin e triumfit në të dytën. Pas asistit fenomenal të Cristantes. Jose Mourinho u tregua i sinqertë në lidhje me këtë sukses, që erdhi jo pa vështirësi. Duke pranuar se skuadra e tij kishte fat në 45 minutat e para.

Pjesa e parë nuk më pëlqeu. Goli ishte pothuajse si një mrekulli, sepse nuk kishim krijuar asgjë për të shënuar. Në pjesën e dytë më pëlqeu reagimi pasi u barazuam. Fitore e merituar“.

Më pas një koment për problemet fizike të Renato Sanches. “Ai ndodhet gjithmonë në rrezik. E vështirë ta kuptosh çfarë i ndodh. Problemet e tij fizike nuk i kanë kuptuar te Bayerni, as te PSG-ja. Harrojeni që do i zgjidhim ne…

Është futbollist i shkëlqyer, i cili ka nevojë për minuta. Në ndeshjen e fundit luajti 45 minuta. Kishte tri ditë pushim dhe përgatitje, ishte gati të luante por pas 45 minutash ndjeu diçka”.

Në fund Lukaku, i cili vendosi ndeshjen me golin e dytë radhazi me Romën: “Me atë fizik që ka, Romelu e ka të nevojshme të luajë sa më shumë“.

/Supersport.al

Artikulli paraprakCibona ka falimentuar
Artikulli tjetërTheo jashtë, Pioli ndryshon skemë për ndeshjen me Veronën