Nëse ndonjëherë ka qenë më afër Torino ta fitoj derbin e madh të qytetit ndaj rivalit të madh Juventusit dhe atë në fushën e këtyre të fundit, atëherë ka qenë pikërisht ndeshja e së shtunës mbrëma. Torino pas një paraqitje të shkëlqyeshme barazoi 1:1, edhe pse golin e pranoi në minutën e dytë të kohësh shtesë.

Por, historia e kësaj përballje do të mund të kishte një tjetër fund sikur gjyqtari kryesor Paulo Valeri ta shikonte më mirë situatën që “tërboi” lojtarët, tifozët e sidomos trajnerin e Torinos, Sisina Mihajlovic që menjëherë është përjashtuar pasi gati e goditi gjyqtarin e kaytërt e më pas edhe kryesorin, shkruan Korneri.net.

Mesfushori Afriyie Acquah në minutën e 58. shkoi direkt në top duke ia larguar atë nga këmbët kroatin Mario Mandzhukic, por Valeri e konsideroi si ndërhyrje të palejuar me ç’rast e ndëshkoi me kartonin e dytë të verdhë (padrejtësisht).
Në video mund të shihet shumë mirë se protesta e torinezëve ishte e drejtë, kurse këtë situatë e konsideruan si të padrejtë edhe ekspertët e referimit në Itali, përcjell Korneri.net.

“58′ ROSSO PER ACQUAH- Acquah entra in scivolata su Mandzukic prendendo con il piede destro il pallone: secondo giallo e rosso ingiusto.
-Achuah ka rrëshqitur në Mandzukic për ta marr topin me këmbën e djathtë. Kartoni i dytë i verdhë është i padrejtë. /Korneri.net

Artikulli paraprakJuventus eviton në mënyrë të zakonshme humbjen! Torino tregoi lojë spektakolare, por gjyqtarët….
Artikulli tjetërShëtitje e Warriros në Play-Off, fitoi edhe ndeshjen e tretë ndaj Utah