Kunjat pa alternativa në sulm nga tani deri në fund të vitit, ku priteshin rezultatet e provimeve për francezin, i cili i shtohet listës së gjatë të lëndimeve.

Olivier Giroud i cili largohet nga fusha e Wanda Metropolitano me kokën ulur dhe dukshëm i shqetësuar është imazhi më i keq i natës magjike të Milanit në Madrid. Në pritje të përgjigjes së ekzaminimeve instrumentale të cilave do t’i nënshtrohet sulmuesi francez, diagnoza e parë flet për një problem në kofshën e majtë, që përkthyer do të thotë se megjithëse mund të jetë ndalur në kohë, ka gjasa që të shkojë drejt një ndalese rreth një mujore e cila, pra, do ta mbajë larg fushave deri në janar, përcjell Korneri.net

Lajmi nuk do të ishte aq serioz sa është në të vërtetë nëse nuk merren parasysh dy detaje. E para: veç tij, tashmë Pioli ka humbur edhe kroatin Ante Rebiç, tashmë i sigurt se nuk do të jetë në dispozicion deri në vitin e ri. E dyta: i vetmi sulmues që mbetet i disponueshëm për sprintin dimëror është Zlatan Ibrahimovic, 40-vjeçar, i përdorur me të drejtë deri tani me maturi të madhe dhe alternuar, në fakt, me dy sulmuesit e tjerë në skuadër.

Pavarësisht, me pak fjalë, punës së bërë në merkato verën e kaluar për të garantuar gjithmonë një sulmues të parë të vërtetë, Stefano Pioli rrezikon të gjendet atje në të njëjtat kushte si një vit më parë, kur mungesa e Ibrës (në atë kohë) e detyroi të shpikte çdo herë që një qendërsulmues përshtatej. Përveç Ibrës, i cili padyshim që do të thirret në çdo ndeshje, por që do të mundohet të shmangë rrezikun e lëndimeve, trajnerit të kuqezinjve i ka mbetur edhe Leao, tashmë i mbingarkuar me angazhime dhe gjithsesi i papërshtatshëm për rolin e qendërsulmuesit, dhe Pellegri, i cili deri më tani ka mbetur jashtë fushës ku domosdoshmërisht do të ftohet për të shtuar më shumë minuta në këmbë.

Lëndimet janë dhe mbeten një temë te Milani. Së pari, sepse lista është vazhdimisht shumë e gjatë, pra sepse, në fakt, Pioli nuk e ka pasur kurrë në dispozicion të gjithë skuadrën në një vit e gjysmë të fundit. Një problem që i kushtoi disa pikë në kampionatin e kaluar dhe që këtë herë, me skuadrën në garë të gjerë për kampionatin, mund t’i kushtojë titullin. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here