Pas hapit të gabuar ndaj Torinos një vit më parë, Milani është kualifikuar në çerekfinale të Kupës së Italisë.

Milan e bëri këtë me një formacion kryesisht të ristrukturuar, me 4 startues nën 20 vjeç. Por me dëshirë dhe ide. Dhe 4-1 kundër Cagliarit është përfundimisht një rezultat i merituar, i cili i jep Stefano Piolit disa indikacione të mira për skuadrën në dispozicion.

Me inkuadrimin e dyzetvjeçarit Mirante në portë, trajneri i jep besim vijës së gjelbër me debutimin për 18-vjeçarin Jimenez dhe i pari si titullar për Romero (19), Traoré (19) dhe Simiç (18). . Calabria, Théo Hernandez dhe Reijnders janë të vetmit startues që punojnë jashtë orarit dhe është e drejtë të theksohet gjithashtu prania e Chukwueze, i cili është në rrezik pavarësisht Kupës së Kombeve të Afrikës së afërt.

Rast edhe për Adlin në mesfushë dhe Jovic si sulmues i vetëm. Cagliari tremb në minutat e para, me Mirante që tregon reflektimet e ditëve të tij më të mira ndaj sulmuesit Petagna. Mund të ndryshojë historinë e ndeshjes, duke pasur parasysh përqindjen e lartë të lojtarëve të papërvojë për Milanin. 0-0 i lejon kuqezinjtë të rigrupohen dhe të godasin duke luajtur vertikalisht. Me Jovicin që fillimisht humbi një top nga Adli, më pas u kthye në një sulmues të pamëshirshëm, duke thyer bllokimin në minutën e 29-të dhe duke dyfishuar epërsinë në minutën e 42-të.

Për 3-0 u përkujdes i riu Traorè, që shënoi golin e parë për ekipin e parë. Mysafirët shenojnë përmes brazilianit Paulo Daniel Azzi, ndërsa rezultatin final e vhti Rapharl Leaò, që hyri vonë në lojë, duke e kompletuar “pokerin”.

Milan në çerekfinale takohen me fituesin e ndeshjes Atalanta-Sassuolo. /Korneri.net

Artikulli paraprakDortmundi rikthen lojtarin në Signal Iduna Park
Artikulli tjetërGirona mposhti Atl.Madrid në festivalin e golave