Milani vazhdon tratativën për transferimin e aksioneve në emër të kompanisë kineze, e cila tashmë ka derdhur këstin e parë prej 100 milionë eurosh.

(151108) -- MILANO, Nov. 8, 2015 (Xinhua) -- Italian ex-premier Silvio Berlusconi (C) is seen in the stadium during the 2015-16 season Serie A match between AC Milan and Atalanta in Milano, Italy, on Nov. 7, 2015. The match ended with 0-0 draw. (Xinhua/Alberto Lingria) (lm)

Ky ishte një sinjal pozitiv, por në ditët e fundit nisën të shpërndaheshin edhe lajme të tipit se “Sino-Europe Sports Investment” po kërkon investitorë të tjerë, sepse nuk arrijnë të plotësojnë dot 320 milionë eurot e tjera të premtuara për merkaton në tre vitet e ardhshme, pas derdhjes së 100 milionëve të parë.

Duke parë edhe reagimin disi nervoz të tifozëve në rrjetet sociale, grupi aziatik ka dashur t’i qetësojë të gjithë, me anë të një deklarate zyrtare, ku përveç blerjes së shoqërisë, konfirmojnë edhe një të ardhme shumë pozitive, një të ardhme multimilionere.

“Duam të qetësojmë tifozët dhe të konfirmojmë se gjithçka po ecën në drejtimin e duhur, në lidhje me mbylljen përfundimtare të dokumentacionit të blerjes së Milanit. Dje (dy ditë më parë), David Han ka marrë pjesë në një seri takimesh me bashkëpunëtorë dhe drejtues të lartë të ‘Fininvest’ (kompania financiare e Berluskonit që mbulon edhe klubin kuqezi).

Të gjitha palët po punojnë për të mbyllur sa më shpejt që të jetë e mundur këtë akord, i cili do të jetë i suksesshëm për të tria palët; për ne si investitorë, për skuadrën, por mbi të gjitha për tifozët e Milanit”, shkruhej në letrën e hapur.

David Han, fytyra e re

 

Më datë 6 shtator, “Fininvest” kishte konfirmuar edhe derdhjen e kaparit prej 100 milionë eurosh, nga kompania kineze që shtrëngoi duart me Silvio Berluskonin, në vilën e këtij të fundit, një muaj më parë (saktësisht më 5 gusht).

Tani, pasazhi i plotë i aksioneve në duart e aziatikëve është parashikuar për nëntor-dhjetorin 2016, në mënyrë që më 1 janar 2017 zyrtarisht Milani me shumë mundësi do të kuotohet në bursë si një markë e re e rëndësishme, por nën pronësinë e kinezëve.

Sa për kuriozitet, pas Han Lisë dhe Jonghong Lisë, fytyra e re drejtuese e Milanit është David Han, një menaxher i arsimuar në universitetin e Bostonit (SHBA) dhe është zgjedhur nga Han Li, për të punuar në zyrën e investimeve në Europë, të kolosit kinez “Wanda Group”.

Artikulli paraprakGoli me i bukur i fundjaves vjen nga Turqia [VIDEO]
Artikulli tjetërKy supertrajner pritet të jetë zëvendësuesi i Pajazitit te Drita [FOTO]