Miami Heat mundi Boston Celtics me rezultatin 125-113 në një lojë fenomenale në ndeshjen e gjashtë të Finales së Perëndimit  dhe me 4:2 në fitore kaloi në Finalet e NBA ku do të luajë kundër Los Angeles Lakers.

Mbrëmjen e kaluar kemi parë një ndeshje fantastike, mbase më të mirën në të gjithë serinë e këtyre dy rivalëve. Miami avansonte vazhdimisht, ishte një ekip më i mirë, por Boston ndaloi kreativitetin  e Heat në çerekun e fundit me një mbrojtje të shkëlqyeshme dhe pas disa topave të vjedhura bëri një seri prej 10: 2 për +6. Ishte e gjitha nga Celtics. Deri në fund të lojës, vetëm Miami luajti, domethënë, Bam Adebayo i pabesueshëm, i cili luajti ndeshjen e karrierës dhe e çoi Miamin në finalen e madhe.

Te Miami, Adebayo shënoi 32 pikë me një gjuajtje 11-12 (gjuajtje të lira gjuajti 10-11), pati 14 kërcime, pesë asistime dhe një top të vjedhur. Jimmy Butler shënoi 22, Tyler Herro 19, Duncan Robinson dhe Andre Iguodala 15 secili, dhe Goran Dragic 13 pikë.

Jaylen Brown shënoi 26 pikë për Boston, Tatum shtoi 24, dhe Smart dhe Kemba Walker shënuan 20 secili.

Loja e parë e serisë finale do të luhet natën e së mërkurës deri të enjten. /Korneri.net

Artikulli paraprakKlubi spanjoll u çmend me njoftimin e sponsorit pas gjashtë golave nga Atletico
Artikulli tjetërAlaba në Manchester?