Barcelona ka fituar 4-0 ndaj Manchester City, duke ruajtur pikët e plota në Grupin C. Tre gola të shënuar nga Lionel Messi, futbollisti që ka shënuar më shumë tregolsha në historinë e Champions (7 gjithsej), udhëhoqën skuadrën e Luis Enrique drejt fitores ndaj ish-trajnerit të tyre Pep Guardiola. Manchester City luajti për më shumë se gjysmë ore me një futbollist më pak, si pasojë e kartonit të kuq të marrë nga portieri Claudio Bravo, i cili pikërisht gjatë merkatos së verës kaloi nga Barcelona te City. Edhe Barcelona mbeti me dhjetë futbollistë në 15 minutat e fundit, pas kartonit të kuq të marrë nga Jeremy Mathieu.

Manchester City e nisi me kurajë ndeshjen në “Camp Nou”, pavarësisht se Guardiola habiti të gjithë me lënien në stol të Sergio Aguero. Anglezët, që e ndaluan qarkullimin e topit të Barcelonës, e pësuan keqazi nga një gabim i Fernandinho, Lionel Messi përfitoi dhe tundi rrjetën nga një pozicion i favorshëm. John Stones humbi mundësi më të mirë për të barazuar për Manchester City, në një pjesë të parë ku miqtë ndoshta meritonin më shumë.

Në pjesën e dytë, që pas daljes me karton të kuq të portierit Claudio Bravo, në minutën e tetë të pjesës së dytë, nuk pati më histori dhe Lionel Messi u ngjit në katedër duke shënuar dy gola të tjerë. Në fillim shënoi me goditje nga jashtë zone, ndërsa goli i tretë erdhi pas një pasimi të artë të Suarez dhe për argjentinasin ishte si një lojë fëmijësh të shënonte në portën e Caballero. Në minutat e fundit, kur edhe Barca ishte me 10 lojtarë, Neymar gaboi një 11-metërsh, por e korrigjoi shënjestrën duke shënuar golin e katërt, vetëm pak sekonda më vonë. Barcelona ka 9 pikë pas tre ndeshjesh, ndërsa Manchester City është i dytë me 4 pikë.

Artikulli paraprakNdeshja Turqi-Kosovë, biletat në treg, gati listat
Artikulli tjetërArsenal spektakolar, ashtu sikurse Besiktas që befasoi Napolin